למה טיפול באקנה כל כך מוצלח?!

אקנה/ חטטת/ פצעונים או בעברית צחה חצ'קונים

מכירים את הבדיחה הישנה מאוד "מה הקשר בין ערסים לחצ'קונים? תפוצץ אחד יבואו עוד.."

היום המודעות לטיפול בעור הפנים גדולה מבעבר. אנחנו יודעים ש"פיצוץ" הפצעון לא מועיל כלל לשיקום העור ולטיפול באקנה. נהפוך הוא, הוצאת הקומדון משאירה צלקת.

מה הוא אקנה?

אקנה זה תהליך דלקתי של בלוטת החלב וזקיקי השערה. מופיעה בעיקר אצל בני נוער אבל לא רק. ישנם מבוגרים בני 30 פלוס שגם אצלם ניתן לראות פצעונים. בגיל ההתבגרות התופעה נובעת כתוצאה מהורמוני הגיל. הטסטוסטרון. בדרך כלל עם הזמן ההורמון מתייצב והפצעונים עוברים.

הפרשה של בלוטות החלב גורמת לחסימה של זקיק השערה וגורם להתרבות של חיידקים ואף לדלקת.

למה טיפול באקנה כל כך מוצלח?! - איילת גולד

גורמים להיווצרות אקנה

אצל נערים זה בעיקר בגלל פעילות יתר של הורמונים אך לא רק. מתח נפשי – סטרס, לחץ בלימודים, בבית. תזונה לקויה למשל ריבוי מאכלים מטוגנים, חוסר באכילת פירות וירקות. שינה לא מאוזנת – שינה בשעה מאוחרת, עבודות לילה. סביבה לא סטרילית כמו בתקופת הצבא.

הטיפול באקנה ברפואה הקונבנציונלית

קילוף שכבות העור על ידי פילינג. תכשירים קוטלי חיידקים הגורמים ליובש בעור ולגירוי מקומי ואדמומיות. קילוף שכבת העור העליונה בעזרת אריג מחוספס או חומרים כימיקליים – מטרתו למנוע הצטברות תאי עור מתים. חלק מן התכשירים גורמים להתפוררות אינטנסיבית של העור, אשר עשויה להיות בולטת מאוד לעין.
משחות אנטיביוטיות למיניהן
כדורי אנטיביוטיקה
טיפולים הורמונליים כמו נטילת גלולות אצל נשים
סוגי תרחיצים למיניהם

אני פוגשת לא מעט בני נוער שכתוצאה מהופעת האקנה סובלים מחרדה ודיכאון. בתקופה כל כך משמעותית בחייהם, בגלל מראה עור הפנים, יורד להם הביטחון העצמי שמוביל אף לעתים להתבודדות חברתית. לכן חשוב לטפל באקנה בצורה רצינית ויסודית.

מה יש לרפואה הסינית להציע?

בתקופת ההתבגרות כמעט הכל בעודף. בעקבות היווצרות עודף חום, האנרגיה עולה לפנים ולכן נוצרים פצעונים בחלקים העליונים של הגוף. על פי הרפואה הסינית יש קשר ישיר לתזונה נכונה בגלל מסלול האנרגיה (מרידיאן) שמגיעה מהקיבה ועולה לפנים. הרבה פעמים נראה גם עודף באנרגיה של הכבד שגם הוא עולה לפנים. הכבד ברמה הרגשית אחראי על עצבים, עצבנות, וכעסים. וכשאנחנו כועסים "זה עולה לנו ישר לראש"..

אקנה משוייך גם לרעלנים ברפואה המשלימה שמקביל להיווצרות תהליך דלקתי ברפואה הקונבנציונאלית.

אנחנו מטפלים קודם כל במקור, בגורם הבעיה באיבר הפגוע ורק אח"כ בפצעים עצמם. כך נעשית עבודה יסודית יותר וניתן טיפול מוצלח יותר. לכן רוב הטיפול מתייחס בסירקולציה נכונה ולא בייבוש הפצעון.

הטיפול באקנה יכלול שינוי תזונתי שמתמקד במאכלים מקררים ומזינים ונוגדי לחות לפי סוג העור ולפי סוג חומרת המצב, ודיקור סיני להמרצת הדם בצורה נכונה (אוסיף על כך במאמר הבא).

לאלה הסובלים מצלקות "פוסט אקנה" הדיקור הסיני אסתטי מאוד חשוב. המרצת הדם בתוך השקעים הנוצרים יאפשר לתאי עור לצמוח מחדש ויקטין משמעותית את הצלקות.

איילת גולד, 052-443-5034